ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Z inicjatywy bibliotekarz szkolnych – Danuty Stępniak i Artura Golowskiego – a we współpracy z uczniami klasy pierwszej technika organizacji reklamy 23-24 kwietnia 2018 roku odbyły się w naszej szkole obchody tego święta książki oraz prawa autorskiego. Głównym celem było skupienie społeczności szkolnej wokół idei korzystania z legalnych źródeł kultury, ale także popularyzacja czytelnictwa, wszak ”czytanie uszczęśliwia”!

Oj, działo się! Na korytarzu szkolnym wystawa informowała wszystkich o tym, jakie są szerokie możliwości sięgania do legalnych źródeł kultury. Chętni mogli wziąć udział w konkursie dotyczącym ciekawostek  z zakresu prawa autorskiego. Pytano o to, czy uczeń, w tym niepełnoletni, może być twórcą, czy słynne selfie zrobione przez małpę jest chronione prawem autorskim, a także o to, kiedy potrawy serwowane przez nasz bufet szkolny mogą być objęte ochroną prawa autorskiego. Właśnie na to ostatnie pytanie uczniowie najchętniej odpowiadali.

Spośród autorów prawidłowych odpowiedzi wylosowani zostali zwycięzcy. Zostali nimi: Ania Kępińska z 3TR, Przemek Szczęsny z 3TT oraz Kuba Zbieć z klasy 1TR. W nagrodę otrzymali książki i róże – zgodnie z europejskim zwyczajem obdarowywania się nimi w tym szczególnym dniu.

Obchodzone 23 kwietnia święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę.

W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. W 2008 roku Polska Izba Książki zainicjowała obchody tego święta w Polsce.

Nieprzypadkowo święto przypada na 23 kwietnia. To ważna data w historii literatury światowej: śmierci  Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci de la Vegi.

Życzmy wszystkim wielu szczęśliwych chwil podczas czytania! Zachęcamy wszystkich do korzystania z legalnych źródeł kultury!