SUKCESY W NAUCE PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH 

Od wielu lat uczniowie Zespołu Szkół Nr 1  są stypendystami Mazovii, czyli stypendium dla uczniów szkół zawodowych.

W ramach tego stypendium w ubiegłym roku szkolnym uczniowie klas technik elektronik wykonali:

 • Pająka, który jest sterowany przy pomocy telefonu i zawiera program oparty o kinematykę odwrotną.

 

 • Robot humanoidalny, który rozpoznaje i wykonuje polecenia głosowe. Zdobył on pierwsze miejsce w Bałtyckich Bitwach Robotów w kategorii freestyle.

 

 • Elektryczna deskorolka, która powstała przy współpracy z firmą Wamtechnik. Zastosowany silnik o mocy 1000W zapewnia dynamiczne poruszanie się oraz zasięg średnio 30km.

 

 • Inteligentny dom – kolejna, rozbudowana wersja została oparta na systemie Home Assistant oraz wielu autorskich sterownikach. System inteligentnego domu został zintegrowany z centralą alarmową, co zwiększa możliwości systemu o odczyt oraz sterowanie alarmem. Najnowsza wersja została zbudowana w oparciu o pełnoprawny komputer przemysłowy z powodu większej wydajności niż poprzednio wykorzystywane Raspberry Pi.

 • Autonomiczne ramię, które potrafi przekładać przedmioty automatycznie z punktu A do punktu B lub może być sterowany manualnie z wykorzystaniem pulpitu sterowniczego.

 

 • Frezarka, która może wykonać zaprojektowaną grawerkę na drewnianej sklejce. Opcjonalnie frezarka może również pełnić rolę grawera laserowego po zamontowaniu lasera.

 

 • Dystrybutor napojów orzeźwiających, za którego pomocą można wybrać jeden z dwóch napojów, których precyzyjnie odmierzona pojemność zostanie nalana do podanego naczynia. W najbliższym czasie ma zostać dodana opcja autoryzacji przy pomocy kart zbliżeniowych.

 

W bieżącym roku dotychczasowe projekty były rozbudowywane, dzięki czemu zyskały nowe funkcjonalności: Elektryczna deskorolka zyskała dodatkowy silnik, dzięki czemu świetnie radzi sobie w terenie. Dom inteligentny łączy się z lustrem inteligentnym, dzięki czemu wyświetla status najważniejszych urządzeń w automatyce budynkowej. Najbardziej jesteśmy dumni z ucznia klasy I, który wykonał dystrybutor napojów orzeźwiających. Można za jego pomocą wybrać jeden z dwóch napojów, których precyzyjnie odmierzona pojemność zostanie nalana do podanego naczynia.

Nie tylko elektronicy otrzymują stypendia zawodowe. Poniżej prezentacje efektu pracy dwukrotnego stypendysty ucznia klasy technik informatyk, wykonane w ramach stypendiów w roku szkolnym 2019/20 i 2018/19. 

Projekt Bartka zatytułowany Serwer w rozwiązaniach domowych miał przede wszystkim na celu przedstawienie istoty serwera jako osobistego środowiska naukowo-testowego służącego poszerzaniu wiedzy i zdobywaniu doświadczenia na drodze kształcenia w kierunku technik informatyk. Dodatkowo została przeanalizowana najkorzystniejsza z opcji konstrukcji chmury domowej, przedstawiono istotę wirtualizacji jako elastycznych środowisk testowych oraz pokazano możliwości serwera nie tylko jako urządzenia dla profesjonalistów ale także i amatorów, fanatyków.

Bartłomiej_Tybura_Mazovia_2019_20

Bartłomiej-Tybura-MAZOVIA-2018-19

 

 

 

 

 

 

 


SUKCESY W NAUCE JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Powiatowy Konkurs Wiedzy o USA pod patronatem Starosty Piaseczyńskiego, od 12 lat organizowany przez zespół nauczycieli języka angielskiego ZS Nr 1

Tradycyjnie nasi uczniowie prawie zawsze znajdowali się w gronie laureatów w kategorii techników, gdzie można było uplasować się na I, II i III miejscu lub zdobyć jedno z trzech wyróżnień.

W IX edycji (2016/2017) I miejsce zajął Mateusz Litwin z klasy 3ti (technik informatyk) , II miejsce Bartłomiej Majewski 1tt (technik teleinformatyk), a wyróżnienie otrzymał Tycjan Cajani (też 3ti).

W X edycji (2017/2018) I miejsce zajął Piotr Stachura z klasy 2 ti (technik informatyk), a I wyróżnienie otrzymał Bartłomiej Majewski (2tt).

W XI edycji (2018/2019) Bartłomiej Majewski (3tt) zdobył II miejsce.

W bieżącym roku szkolnym 2019/2020 (XII edycja Konkursu) I miejsce zdobył Bartłomiej Majewski (4tt), II miejsce Adam Jaworski z 2ti, a II wyróżnienie Kacper Domagała z klasy 1tt4 (technik teleinformatyk na podbudowie gimnazjum).

Zupełnym ewenementem, zasługującym na szczególną pochwałę, jest tegoroczny maturzysta, Bartłomiej Majewski z klasy technik teleinformatyk. Przez wszystkie kolejne lata pobytu w naszym technikum zdobywał punktowane miejsca w Konkursie. W tegorocznej edycji zdobył wymarzone i zasłużone I miejsce i w ten fantastyczny sposób zakończył swój udział w Konkursie.

Swoisty sukces odnosili też ci wszyscy uczniowie, którzy przez lata uczestniczyli w przedstawieniach wieńczących uroczyste zakończenie etapu finałowego poszczególnych edycji i byli podziwiani zarówno przez uczestników Konkursu wraz z opiekunami, jak i przedstawicieli Dyrekcji, lokalnych władz samorządowych i wydawnictw językowych. Ich wkład jest nie do przecenienia.

                                                                                                                                        Opracowała: Anna Kielan

Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego „High Flier”

Organizatorem konkursu jest firma edukacyjna Łowcy Talentów-JERSZ. Konkurs sprawdza ogólną wiedzę uczestników o języku angielskim oraz o krajach anglojęzycznych.  

W roku 2018 w XVIII edycji konkursu najlepsze wyniki uzyskało 7 uczniów :

Bardzo dobry wynik:

 1. Mateusz Kłębowski 1ti – 196 pkt., 11 miejsce w województwie
  2. Michał Osmólski 1tt – 190 pkt., 35 miejsce w województwie
  3. Igor Zulczyk 1tt – 184 pkt., 61 miejsce w województwie
  4. Mikołaj Kluczyński 1ti – 182 pkt., 72 miejsce w województwie

Dobry wynik:

 1. Jakub Kisiel 1te – 168 pkt., 120 miejsce w województwie
 2. Adam Andrzejak 4ten – 174 pkt., 5 miejsce w województwie
 3. Bartłomiej Majewski 3tt – 172 pkt., 8 miejsce w województwie

W roku 2019 w XIX edycji konkursu najlepsze wyniki uzyskało 6 uczniów :

W kategorii klasy 2,3,4:

Dobry wynik:

 1. Mikołaj Kluczyński 2ti – 175 pkt., 19 miejsce w województwie
 2. Bartłomiej Tybura 4tn – 169 pkt., 26 miejsce w województwie
 3. Bartłomiej Majewski 4tt – 169 pkt., 26 miejsce w województwie

Wyróżnienia: Klaudia Kwiatkowska 4tn – 161 pkt., 39 miejsce w województwie, Mikołaj Śniechowski 4tn – 151 pkt., 47 miejsce w województwie, w kategorii klasy 1: Maciej Liwiński 1tn5 – 178 pkt., 69 miejsce w województwie

Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy od organizatora konkursu. Dodatkowe nagrody dla zwycięzców ufundowała Rada Szkoły. 

 

Szkolny Zdalny Konkursu z Języka Angielskiego GOLDEN EAR 2020

4 czerwca 2020 uczniowie klas 1 wzięli udział w zdalnym szkolnym konkursie z języka angielskiego na słuchanie GOLDEN EAR.

Zwycięzcy konkursu:

I miejsce Andriyan Halanyk kl. 1te5 – wynik 100%
II miejsce Aleksandra Górniak kl. 1tr4 oraz Michał Babisz klasa 1tr5 – wynik: 92%
III miejsce Mateusz Ammol kl. 1tn5 – wynik: 85%
IV miejsce Marcin Obłoza kl. 1tt4 oraz Kamil Błażejczyk kl. 1ti4 – wynik: 77%
 
Nagrody w postaci e-bonów na zakupy w sklepie Empik zostały ufundowane przez Radę Szkoły.
                                                                                                                                     Opracowała: Paulina Podpora