Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

To narodowe święto czytania ustanowione zostało przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. W tym roku  na lekturę Narodowego Czytania wybrano Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Inauguracja akcji odbyła się 2 września 2017 roku z udziałem Pary Prezydenckiej w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

W naszej szkole akcja taka miała miejsce w piątek 29 września z inicjatywy bibliotekarzy szkolnych. W programie dnia było czytanie czegokolwiek na początku każdej lekcji i w każdej klasie, a na długiej przerwie na korytarzu czytanie Wesela w ramach happeningu literacko-muzycznego.

Fragmenty dramatu Wyspiańskiego czytali uczniowie: z 4tr Ewa Szokalska i Sara Miszewska, z klasy 2tr Patrycja Gielecińska, z klasy 2tn Szymon Woźniak, z klasy 3ten Kacper Barto, Jakub Gancarczyk, Dawid Maj, Dawid Cwyl i Adrian Sowiński. Ubrani w stroje pożyczone z Centrum Kultury w Piasecznie. Był więc Poeta w czarnej pelerynie, Pan Młody w krakowskiej sukmanie, Jasiek w czapce z pawimi piórami. Wszyscy na zakończenie otrzymali po złotym rogu, a był nim banan na sznurku.

Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w konkursie, pytano o rapera, który śpiewa jeden z tekstów Wyspiańskiego. Oddane zostały dwie poprawne odpowiedzi, zwycięzca – Maciej Zaręba z klasy 4tet – otrzymał w nagrodę kubek z serii Zaczytani, drugi uczeń – Robert Koper z klasy 4tn – dostał nagrodę pocieszenia. Nagrody ufundowała Rada Szkoły.

Dzień przebiegł więc w miłej atmosferze kultury żywego słowa.

Koordynatorzy akcji – Danuta Stępniak, Elżbieta Zawadzka i Artur Golowski