Narodowe Czytanie 2019

Narodowe Czytanie 2019

“Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 roku, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości ” – zachęcał Prezydent.

W odpowiedzi na apel Prezydenta nasza biblioteka szkolna zaproponowała, aby 7 września odbyło się wieczorne czytanie w gronie rodzinnym uczniów: przez dziadków, rodziców i uczniów, na tarasie, w ogrodzie lub w salonie.

Kolejna odsłona tej akcji miała miejsce w szkole w dniu 9 września br. W czasie lekcjach i przerwie na szkolnym korytarzu czytaliśmy fragmenty polskich nowel, które zaproponowała Para Prezydencka :

 Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski