Finał X Powiatowego Konkursu Wiedzy o Stanach Zjednoczonych

Finał X Powiatowego Konkursu Wiedzy o Stanach Zjednoczonych

W piątek, 23 lutego 2018 r., w siedzibie Zespołu Szkół Nr 1 w Piasecznie odbył się drugi etap X Powiatowego Konkursu Wiedzy o Stanach Zjednoczonych, organizowany przez nauczycieli-anglistów pod patronatem Starosty Powiatu Piaseczyńskiego.

Celem konkursu było zdobycie wiadomości o USA jako kraju angielskiego obszaru językowego, nauka samodzielnego korzystania z różnych źródeł wiedzy, kształcenie umiejętności prezentacji w języku obcym oraz poszerzenie zainteresowań.

W finale, którego tematem przewodnim w tym roku była nauka i technika w USA, wzięło udział dwadzieścioro jeden uczniów z siedmiu szkół powiatu w  dwóch kategoriach: techników i liceów ogólnokształcących. W grudniu 2017 roku odbył się etap szkolny, w którym uczniowie odpowiadali na 30 pytań z zakresu ogólnej wiedzy o USA, po czym szkoły wyłaniały maksymalnie 3 uczniów w każdej z kategorii, którzy przechodzili do finałowego etapu.

Podobnie jak w roku ubiegłym w kategorii techników zwycięzcą okazał się uczeń naszej szkoły,  Piotr Stachura z klasy 2ti (technik informatyk). Wyróżnienie  zdobył też  Bartłomiej Majewski z klasy 2tt  (technik teleinformatyk).

Jesteśmy z nich bardzo dumni.

Obok cennych nagród ufundowanych przez pana Starostę Piaseczyńskiego (czytniki książek Kindle, okulary VR, słuchawki nauszne, wysięgniki do robienia selfie, czytniki kart, pendrive’y 32GB), młodzież z rąk przedstawicielki wydawnictwa Pearson otrzymała power banki, anglojęzyczne książki, gadżety.

Uroczystość zaczęła się, jak zwykle, odegraniem hymnu amerykańskiego. Następnie głos zabrał pan wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski, który bardzo entuzjastycznie wyraził się o pomyśle organizowania podobnych konkursów językowych. Wtórowała mu  pani dyrektor ZS Nr 1,  Elżbieta Malinowska, jak również pani wicedyrektor Agnieszka Wasiak, która, będąc jednocześnie przewodniczącą jury, wyraziła swój podziw dla wysokiego poziomu konkursu. Pomysłodawczyni i koordynatorka Konkursu, pani Anna Kielan, przybliżyła dotychczasową historię konkursu oraz przedstawiła cele i tematykę tegorocznej edycji.

Po wręczeniu laureatom dyplomów i nagród młodzież ZS Nr 1 wykonała program artystyczny przygotowany pod kierunkiem pani Anny Kielan w postaci panelu jedenaściorga reprezentantów nauki i techniki w USA na przestrzeni ponad dwóch stuleci. Przedstawiono wybranych dziesięć osiągnięć techniczno-naukowych Ameryki;  liczba dziesięć została zaproponowana nieprzypadkowo, ponieważ miała nawiązywać do dziesiątej, jubileuszowej edycji Konkursu. Uczniowie kolejno – odwrotnie do chronologii – zagrali: Marka Zuckenberga (Facebook), Steve’a Jobsa (Apple), Neila Armstronga (Apollo 11), Stephanie Kwolek (Kevlar – materiał m.in. do kamizelek kuloodpornych), Juliusa Roberta Oppenheimera (bomba atomowa), Alberta Einsteina (teoria względności, słynne równanie E=mc²), bracia Wright (samolot), Henry Ford (Model T), Thomas A. Edison (fonograf, żarówka…), Benjamin Franklin (piorunochron).  Uczniowie znakomicie wcielili się w role, zresztą cała ekipa młodocianych aktorów i realizatorów stanęła na wysokości zadania, bawiąc się przy tym doskonale. Warto chyba jeszcze wspomnieć, że w tle przedstawienia pojawiały się slajdy odpowiadające treści wystąpienia danej osoby,  a jako rekwizyty m.in. elementy związane tym razem z profilem elektronicznym szkoły: kula plazmowa jako niby-butelka lejdejska oraz maszyna elektrostatyczna do wytworzenia „piorunu” dla dachu domku chronionego piorunochronem Franklina. Całość przedstawienia odbywała się w półmroku, rozświetlanym światłem punktowym skierowanym na daną postać. Pozytywne reakcje, a potem recenzje widzów, pozwalają stwierdzić, że pomysł był udany.

Anna Kielan, Koordynator Konkursu