Dzień Popularyzacji Matematyki

Dzień Popularyzacji Matematyki

Dnia 13 września uczniowie klas 3TN i 4TI  wraz z nauczycielami matematyki oraz informatyki mieli zaszczyt wziąć udział w czwartej już edycji ogólnopolskiego Dnia Popularyzacji Matematyki, organizowanego przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych (MiNi) Politechniki Warszawskiej.

Inicjatywa ta miała na celu przybliżenie uczniom rozmaitych zagadnień i problemów matematycznych w sposób stosunkowo łatwy do zrozumienia oraz edukowanie o jakże ważnej roli matematyki w funkcjonowaniu współczesnego świata.

Podczas wykładów poruszono między innymi takie tematy jak: problem komiwojażera i czemu jest on tak złożony, zastosowanie arytmetyki modularnej przy produkcji gier komputerowych, korzyści i zagrożenia płynące z rozwoju geoinformatyki.

Uczniowie niezainteresowani matematyką również znaleźli coś dla siebie, chociażby pod postacią przedstawienia genezy informatyki w Polsce, czy pokazu wirtualnej rzeczywistości.  Prelekcje były prowadzone zarówno przez profesorów i studentów politechniki, jak i  specjalnie zaproszonych gości.

Pomiędzy wykładami można było uraczyć się drobnym poczęstunkiem w kawiarni bądź zakupić książki naukowe na stoisku sprzedażowym. Dodatkową atrakcją była możliwość wygrania kalkulatora naukowego w konkursie „Casio Challange” polegającym na rozwiązywaniu określonych problemów matematycznych.

Równolegle w głównym gmachu politechniki odbywała się giełda perspektyw, gdzie swoje uczelnie reprezentowali studenci z całej Polski. Dla wielu uczniów była to okazja, by zapoznać się dokładniej z ofertą szkół wyższych.

Podsumowując, wycieczka do zacnego gmachu politechniki była ciekawym i pozytywnym wydarzeniem, które w interesujący sposób poszerzyło nasze  horyzonty oraz dostarczyło nowych doświadczeń.

Z pewnością ponownie odwiedzimy Politechnikę Warszawską w przyszłym roku 🙂