Dni Techniki 2018

Dni Techniki 2018

Już po raz szósty w Zespole Szkół Nr 1 odbyły się Piaseczyńskie Dni Techniki. 

27 maja w czasie  Dni Energii 2018  uczniowie prezentowali  na rynku naszego miasta swoje nowatorskie realizacje zawodowe, a także przeprowadzili autorską grę plenerową na smartfony opartą na QR kodach.

8 czerwca w budynku szkoły można było wziąć udział w różnorodnych warsztatach i pokazach technicznych,  zastosować nowoczesne technologie w edukacji, a także podziwiać pasjonatów swoich zawodów i ich pomysły prezentowane w  konkursie Mój zawód – moja pasja

W tym roku bezkonkurencyjne okazały się zespoły prezentujące inteligentne rozwiązania w elektronice i motocross, jako styl życia.  Nagrody zostały ufundowane przez Powiat Piaseczyński, Miasto i Gminę Piaseczno, InterCars, Cyfrowe Centrum Serwisowe, Volvo i Wamtechnik. szczegółowe wyniki na stronie konkursu

W imprezie wzięły udział grupy młodszych kolegów ze szkół podstawowych i gimnazjów,  a także przedstawiciele: Ministerstwa Edukacji Narodowej –  Rafał Lew Starowicz, Mazowieckiego Kuratorium –  Barbara Słomczyńska,  Miasta i Gminy Piaseczno – burmistrz  Daniel Putkiewicz.

Szkolenia branżowe dla uczniów na temat nowinek technicznych  poprowadziły firmy z lokalnego środowiska współpracujące ze szkołą: Cyfrowe Centrum Serwisowe, Wamtechnik , Inter Cars i Intel.    

Na kolejne spotkanie z techniką w każdym wymiarze zapraszamy już za rok!

 

VI Piaseczyńskie Dni Techniki - Plan Wydarzenia

 

27 maja podczas Dnia Energii na rynku w Piasecznie Zespół Szkół Nr 1 zaprezentuje interaktywne stoiska zawodów:

technik elektronik i informatyk –  roboty zdalnie sterowane, pokazy fizyczne i nie tylko

technik teleinformatyk – działanie centrali telefonicznej

technik organizacji reklamy –  nowości techniczne w projektowaniu reklam

technik pojazdów samochodowych – praca i działanie typowego silnika

Uczniowie z klas technik informatyk oraz technik teleinformatyk zapraszają do udziału w  autorskiej grze miejskiej  opartej na QR-kodach.  

7 czerwca  w Zespole Szkół Nr 1 w godzinach 10.00 – 13.00 odbędą się:

  • warsztaty prowadzone przez pracodawców, wyższe uczelnie oraz uczniów technikum
  • prezentacja prac konkursowych „Mój zawód – moja pasja” (więcej →)

O godzinie 13.00 uroczystoście podsumujemy VI Piaseczyńskie Dni Techniki oraz wręczenie nagród laureatom prac konkursowych.

 

Tematyka warsztatów: 

Kącik Lego – uczniowie technikum pokażą jak od najmłodszych lat kształtować logiczne myślenie i podstawy algorytmiki. Każdy będzie mógł sprawdzić swoje możliwości zarówno w budowie jak i w sterowaniu robotami Lego Mindstorms.

Język polski  – wykorzystanie programu tworzącego awatara do charakterystyki bohaterów lektur. Uczniowie stworzą mówiące awatary w programie Voki – platformie, która pozwala wykonać postać komputerową, oraz sformułują krótkie charakterystyki do prezentacji wybranych postaci,  które zostaną następnie odczytane przez lektora.

Reklama   – Uczestnicy warsztatu wykonają swoje projekty plakatów reklamowych na zewnętrzne nośniki miejskie takie jak cityscrol, citylight. W prawidłowym wykonaniu zadania pomocne będą darmowe kreatory grafiki i symulator – narzędzie ułatwiające obejrzenie swojego projektu w przestrzeni miejskiej. Dodatkowo będzie można wykonać projekt autorskiej torby reklamowej. 

Informatyka  – wprowadzenie do programowania z wykorzystaniem Scottie Go (gry edukacyjnej z interaktywnym kursem programowania, która jest połączeniem kartonowych klocków, za pomocą których gracze układają komendy programistyczne oraz aplikacji, która wyznacza zadania, skanuje ułożone rozwiązania i przekształca je w ruch i zachowanie Scottiego oraz poznanych w grze innych bohaterów).

Telekomunikacja  – zaprezentujemy różnorodne możliwości połączenia poprzez bluetooth, w tym telefonu komórkowego z telefonem ISDN, działanie telefonu analogowego jako komórki. Uczniowie udzielą rad i instrukcji osobom zainteresowanym tematem.

Język niemiecki – interaktywne ćwiczenia językowe na tabletach i smartfonach przy użyciu aplikacji Quizlet i Kahoot, a także autorskich, multimedialnych gier edukacyjnych stworzonych przez uczniów. 

Drukarka 3D  – podstawy rysunku technicznego, projekt prostego obiektu w programie i wydruk 3D wybranej pracy (przekazanie uczestnikowi wiedzy odnośnie całego procesu tworzenia wydruku 3D – od fazy projektu, przez modelowanie, po wydruk). Projekty realizowane podczas warsztatów kładą nacisk na otwarte myślenie i pomysłowość każdego z uczniów. Tematy zajęć inspirowane są zagadnieniami obecnymi zarówno w obszarach edukacji szkolnej jak i życia codziennego.

Elektronika   – prezentacja pokazująca jak powstaje inteligentny dom – uczniowie przedstawią rozwiązania wykorzystane przy tworzeniu makiety. Zobaczysz walki robotów i interaktywnego pająka wydrukowanego za pomocą drukarki 3D. Poznasz możliwości samodzielnego wykonania i oprogramowania przedstawianych obiektów.

 Matematyka  – zastosowanie programu Geogebra do rozwiązywania zadań z zakresu geometrii.

Język angielski  – gry językowe utrwalające słownictwo z wykorzystaniem aplikacji Kinect Quiz. Jednym z urządzeń pozwalających urozmaicić i uprzyjemnić naukę języka obcego jest  właśnie Kinect, który umożliwia użytkownikowi interakcję z konsolą bez konieczności używania kontrolera, poprzez interfejs wykorzystujący gesty wykonywane przy pomocy kończyn i całego ciała, jak i przez komendy głosowe. Te funkcje w połączeniu z wykorzystaniem oprogramowania wspomagają naukę poprzez grę i zabawę.

Fizyka  –   pokazy interesujących zjawisk fizycznych i przyrodniczych. 

Arduino  – pozwala na szybką realizację nawet zaawansowanych projektów elektronicznych. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się z podstawami programowania Arduino. Poznają zasady pracy z różnymi urządzeniami wyjściowymi: od diod, przez proste generatory dźwięku, aż po silniki i serwa. Wiedza zdobyta na warsztatach umożliwi tworzenie własnych, funkcjonalnych urządzeń np. inteligentnego domu.

Technik pojazdów samochodowych – prezentacja  możliwości nowoczesnej diagnostyki samochodowej w pracowniach  zawodowych.