Czytamy Tokarczuk

Nasza noblistka Olga Tokarczuk 10 grudnia 2019 roku odbierze literacką Nagrodę Nobla, a uczniowie naszej szkoły rozczytują się w jej prozie.

Przypominamy – Akademia Szwedzka przyznaje Nagrodę za „wybitną pracę na rzecz idealistycznych tendencji”. Akademia postanowiła nagrodzić polską pisarkę “za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia” – czytamy w uzasadnieniu. Gdy autorka dowiedziała się o tym wyróżnieniu, powiedziała: „Dedykuję tę nagrodę Polakom”.

Choć nie wszyscy uczniowie dali się porwać w świat wyobraźni narracyjnej pisarki, to jednak noblistka znalazła wśród naszej społeczności szkolnej wielu zwolenników swojej niezwykłej i szczególnej prozy. Pamiętajmy – jak pisze autorka w swoim monumentalnym dziele „Księgi Jakubowe” – „Ten, kto będzie to czytał, musi wiedzieć, kim jest ten, kto to pisał. Zawsze za literami stoi czyjaś ręka, zza zdań wychyla się czyjaś twarz”.

Danuta Stępniak