XII POWIATOWY KONKURS WIEDZY O STANACH ZJEDNOCZONYCH

W piątek, 28 lutego 2020 r. odbył się finał XII Powiatowego Konkursu Wiedzy o USA, organizowanego przez zespół nauczycieli angielskiego naszej szkoły wraz z Dyrekcją. Celem konkursu jest zdobycie wiadomości o USA jako kraju angielskiego obszaru językowego, nauka samodzielnego korzystania z różnych źródeł wiedzy, kształcenie umiejętności prezentacji w języku obcym oraz poszerzenie zainteresowań.

Konkurs, obejmujący dwie kategorie szkół średnich – technikum i liceum ogólnokształcące, od lat jest objęty patronatem Starosty Piaseczyńskiego, który jest głównym fundatorem atrakcyjnych nagród (sprzętu elektronicznego) oraz gadżetów promujących powiat. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były wielkie miasta USA, a w finale wzięło udział ostatecznie 16 osób z siedmiu szkół powiatu (4 techników i 3 liceów).

Miło nam poinformować, że w kategorii techników :

I miejsce zdobył Bartłomiej Majewski z klasy 4tt; został laureatem finału po raz czwarty z rzędu, co jest niemałym osiągnięciem,

II miejsce zdobył Adam Jaworski z klasy 2ti,

II wyróżnienie zdobył Kacper Domagała z klasy 1tt4.

Cieszymy się, że aż troje naszych uczniów znalazło się w gronie laureatów.

Po uroczystym ogłoszeniu wyników przez konferansjerów Piotra Ryznara i Joachima Woźniaka z klasy 3tr oraz po wręczeniu dyplomów i nagród z rąk pani Ewy Lubianiec, Członka Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przedstawieniu słowno-muzycznym, podczas którego goście, wśród których zasiadał pan Zdzisław Lis, zastępca Starosty Powiatu Piaseczyńskiego, mogli przyjrzeć się podróży młodej pary po Stanach, odwiedzającej trzy miasta : Nowy Jork, Nowy Orlean i San Francisco. Para (Patrycja Gielecińska z klasy 4tr i Cezary Drożdżewicz z klasy 1ti4) odgrywała scenki na tle prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Tomasza Konopkę z klasy 2ti i Bartosza Króla z klasy 2tt, przeplatanej piosenkami związanymi z tymi miastami – „New York, New York” Franka Sinatry w wykonaniu Jarosława Górki z klasy 4tt, „The House of the Rising Sun” grupy Animals zaśpiewanej przez Jakuba Orzechowskiego z klasy 3ti przy akompaniamencie elektrycznych gitar (Bartłomiej Tybura 4tn, Łukasz Lesiak 4tn oraz gitara basowa Jakub Kowalik 2tt), czy „San Francisco” Scotta McKenziego wykonanej przez grupę młodzieży przebranej za hipisów (Paweł Deka 1ti4, Kamil Błażejczyk 1ti4, Sebastian Antosiewicz 1ti4, Kacper Jodłowski 3tt, Maciej Sawicki 1ti4, Maciej Wołynkiewicz 1ti4).

W przedstawieniu również rewelacyjnie zagrali: Dominik Kowalski z klasy 3tr, Kacper Grudziński z klasy 1ti4 oraz Gabriela Wiadrowska z klasy 3ti, która również wykonała solo na saksofonie. Trzeba zaznaczyć, że piosence „New York, New York” towarzyszył brawurowy taniec na kształt rewii zaprezentowany przez następujących uczniów: Paulinę Latkowską 1tr4, Gabrielę Okuń 4tr, Julię Kazubek 1tr5, Zuzannę Zajączkowską 1ti4 oraz Kacpera Pryta, Jakuba Żaka, Eryka Wasielaka i Huberta Derkacza z klasy 1ts5.

Układ tańca został opracowany przez nauczycielkę wychowania fizycznego, panią Joannę Jasińską. Pomysł na przedstawienie w postaci podróży poślubnej zaproponowała pani Ewa Kiełbiewska, scenariusz wymyślili i opracowali uczniowie klasy 2ti : Krzysztof Rutkowski 2ti, Mikołaj Kluczyński 2ti, Daniel Przewłocki 2ti, Szczepan Lewicki 2ti. Wiele pomysłów dotyczących całokształtu wnieśli uczniowie biorący udział w przedstawieniu, a całość została wyreżyserowana przez panią Annę Kielan, pomysłodawczynię tematów prezentacji i koordynatora Konkursu od jego początku 2008 do roku 2019. Przedstawienie zostało nagrodzone rzęsistymi oklaskami publiczności.

Bardzo cieszy fakt, że przy okazji konkursu ujawnia się tak wiele talentów muzycznych, aktorskich, tanecznych, nawet plastycznych (makieta lampy ulicznej wykonana przez Kacpra Kochańskiego z klasy 4te), nie mówiąc o technicznych (informatycznych i elektronicznych): Bartosz Król (2tt) oraz Tomasz Konopka (2ti) byli odpowiedzialni za dźwięk, Przemysław Orlik oraz Dawid Król (4te) za oświetlenie, a Mariusz Pielacha (3tr) za fotografowanie oraz filmowanie.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom Konkursu oraz ich nauczycielom-opiekunom, pani Dyrektor Elżbiecie Malinowskiej, panu Wicedyrektorowi Piotrowi Jarosławskiemu, pozostałym zaangażowanym uczniom (były to następujące osoby: Michał Kozicki 3tr, Maryna Kostana 3tr, Natalia Gabler 3tr, Oskar Napiórkowski 4tr, Kamil Rębisz 1ti4, Kamil Siejak 1ti4, Wojciech Rajchert 1ti4 ) oraz nauczycielom – pani Izabeli Osińskiej, pani Agnieszce Wlazło z Zespołu Szkół Nr 2, pani Joannie Jasińskiej, pani Elżbiecie Zawadzkiej, panu Piotrowi Jężakowi, pani Ewie Kiełbiewskiej, pani Beacie Gronek, panu Marcinowi Błońskiemu, panu Michałowi Stefanoff, paniom z biblioteki: pani Danucie Stępniak, pani Agnieszce Zawadzie i pani Elżbiecie Sarzyńskiej, oraz panu Włodzimierzowi Słomczyńskiemu, jak i również Radzie Szkoły za sfinansowanie wypożyczenia pięknych strojów dla tańczącej młodzieży oraz poczęstunku dla uczestników z przybyłych szkół, a także wszystkim pracownikom szkoły za okazane wsparcie i pomoc.

Paulina Podpora, Koordynator Konkursu