DZIEŃ WIOSNY Z NOWOCZESNYMI TECHNOLOGIAMI

DZIEŃ WIOSNY Z NOWOCZESNYMI TECHNOLOGIAMI

 

Zapraszamy 

rodziców,  uczniów,  grupy szkolne  i  wszystkich  chętnych  na  spotkanie  z  nowoczesnymi  technologiami!

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 21 marca 2018 r. na terenie Zespołu Szkół Nr 1, we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1, odbędzie się Dzień Nowych Technologii w Edukacji organizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. 

Tego dnia od 12.00 do 16.00 można poznać nie tylko możliwości zastosowania nowoczesnych technologii w szkole, ale także wziąć udział w warsztatach z ich użyciem i obejrzeć interaktywne stoiska przygotowane przez uczniów technikum i szkół podstawowych. 

Oferta warsztatów i aktywności: 

Parter

Kącik Lego (korytarz parter) – uczniowie technikum pokażą jak od najmłodszych lat kształtować logiczne myślenie i podstawy algorytmiki. Każdy będzie mógł sprawdzić swoje możliwości zarówno w budowie jak i w sterowaniu robotami Lego Mindstorms.

Firma Intel (sala 2) – warsztaty na temat: Jak uczyć programowania?

Firma Cortland (sala 5) – warsztaty dla dzieci i młodzieży z wykorzystaniem ipadów i robotów.

Bezpieczeństwo w sieci (sala 4) –  przedstawienie teatralne jako forma działania profilaktycznego. Gry i zabawy z matą edukacyjną: Zabawa Sudoku, przypomnienie zasad układania obrazków, ułożenie sudoku ze wszystkich kompletów obrazków z zachowaniem podziału na kategorie ​(w jednej linijce danego koloru mamy obrazki określonej kategorii: środki transportu, zwierzęta, rośliny itd.), Warcaby – uczniowie dzielą się na 2 grupy, grają w grę o podobnych zasadach do gry w warcaby, wykorzystanie niektórych klocków maty.

I piętro

Język polski (sala 108) – wykorzystanie programu tworzącego awatara do charakterystyki bohaterów lektur. Uczniowie stworzą mówiące awatary w programie Voki – platformie, która pozwala wykonać postać komputerową, oraz sformułują krótkie charakterystyki do prezentacji wybranych postaci,  które zostaną następnie odczytane przez lektora.

Reklama (sala 101) – warsztat dla starszych klas szkoły podstawowej. Uczestnicy wykonają swoje projekty plakatów reklamowych na zewnętrzne nośniki miejskie takie jak cityscrol, citylight. W prawidłowym wykonaniu zadania pomocne będą darmowe kreatory grafiki i symulator – narzędzie ułatwiające obejrzenie swojego projektu w przestrzeni miejskiej.

Informatyka (sala 114) – wprowadzenie do programowania z wykorzystaniem Scottie Go (gry edukacyjnej z interaktywnym kursem programowania, która jest połączeniem kartonowych klocków, za pomocą których gracze układają komendy programistyczne, oraz aplikacji, która wyznacza zadania, skanuje ułożone rozwiązania i przekształca je w ruch i zachowanie Scottiego oraz poznanych w grze innych bohaterów).

Telekomunikacja (sala 106) – zaprezentujemy różnorodne możliwości połączenia poprzez bluetooth, w tym telefonu komórkowego z telefonem ISDN, działanie telefonu analogowego jako komórki. Uczniowie udzielą rad i instrukcji osobom zainteresowanym tematem.

Język niemiecki (sala 111) – interaktywne ćwiczenia językowe na tabletach i smartfonach przy użyciu aplikacji Quizlet i Kahoot.

Drukarka 3D (sala 105) – podstawy rysunku technicznego, projekt prostego obiektu w programie i wydruk 3D wybranej pracy (przekazanie uczestnikowi wiedzy odnośnie całego procesu tworzenia wydruku 3D – od fazy projektu, przez modelowanie, po wydruk). Projekty realizowane podczas warsztatów kładą nacisk na otwarte myślenie i pomysłowość każdego z uczniów. Tematy zajęć inspirowane są zagadnieniami obecnymi zarówno w obszarach edukacji szkolnej jak i życia codziennego.

Elektronika (sala 113) – prezentacja pokazująca jak powstaje inteligentny dom – uczniowie przedstawią rozwiązania wykorzystane przy tworzeniu makiety.

Praca z robotami mBot (sala 107) – uczniowie SP 1 pod opieką nauczycieli zaprezentują budowę robotów, ułożą skrypt w programie Mblock, który spowoduje poruszanie i jazdę robotów, następnie zapoznają uczniów technikum z ułożonym skryptem, działaniem programu i robotów. Uczestnicy zaprogramują robota mBot w taki sposób, by nim sterować za pomocą strzałek na klawiaturze.

II piętro

Matematyka (sala 202) – zastosowanie programu Geogebra do rozwiązywania zadań z zakresu geometrii.

Język angielski (sala 213)– gry językowe utrwalające słownictwo z wykorzystaniem kineta (elementy ruchu podczas zajęć) w aplikacji Kinect Quiz. Jednym z urządzeń pozwalających urozmaicić i uprzyjemnić naukę języka obcego jest  właśnie Kinect, który umożliwia użytkownikowi interakcję z konsolą bez konieczności używania kontrolera, poprzez interfejs wykorzystujący gesty wykonywane przy pomocy kończyn i całego ciała, jak i przez komendy głosowe. Te funkcje w połączeniu z wykorzystaniem oprogramowania wspomagają naukę poprzez grę i zabawę.

Fizyka (sala 207) –  symulacja i budowa prostych obwodów prądu elektrycznego za pomocą programów multimedialnych. Łączenie praktyczne obwodów wcześniej przygotowanych teoretycznie. Uczniowie naszej szkoły poprowadzą warsztaty pod opieką nauczycieli i pomogą młodszym kolegom w wykonaniu zadania.

Arduino (sala 205) – pozwala na szybką realizację nawet zaawansowanych projektów elektronicznych. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się z podstawami programowania Arduino. Poznają zasady pracy z różnymi urządzeniami wyjściowymi: od diod, przez proste generatory dźwięku, aż po silniki i serwa. Wiedza zdobyta na warsztatach umożliwi tworzenie własnych, funkcjonalnych urządzeń np. inteligentnego domu.

Warsztat ze smartfonami (sala 211) – dla nauczycieli, rodziców i uczniów – chmura (Office 365) narzędziem do oceniania kształtującego, wykorzystanie tablicy interaktywnej w praktyce.

Na sali gimnastycznej odbędą się interaktywne prezentacje zawodów (mogące być przykładem realizacji doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych) oraz mini warsztaty przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej.

Technik pojazdów samochodowych – przedstawiony zostanie niewielki fragment szeroko pojętej pracy technika pojazdów samochodowych. Uczniowie zaprezentują podzespoły, można będzie obserwować ich działanie, o którym nie myślimy podczas jazdy samochodem. Opowiedzą o nowoczesnych technologiach, stosowanych w samochodach. Zaproszą do pracowni na prezentację diagnostyki samochodowej.

Technik informatyk – jak pracować w chmurze – Office 365 dla uczniów i nauczycieli. Uczniowie zaprezentują możliwości pracy w chmurze oraz skrypty ułatwiające zarządzanie kontami użytkowników.

Technik teleinformatyk – prezentacja nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych.

Technik elektronik – uczniowie zaprezentują tworzony przez siebie model inteligentnego domu, w którym można będzie testować działanie różnych systemów. Zobaczysz walki robotów i interaktywnego pająka wydrukowanego za pomocą drukarki 3D. Poznasz możliwości samodzielnego wykonania i oprogramowania przedstawianych obiektów.

Technik organizacji reklamy – prezentacja wykonanego w 2017 roku projektu Człowiek kreatywny oraz reklama w lekkiej formie – przyjemne do oglądania, estetyczne prace projektowe uczniów, szereg interaktywnych quizów, ćwiczeń i zadań do wykonania, które przybliżą wiedzę o tym, jakie umiejętności musi mieć uczeń reklamy, jakie poznaje zagadnienia.

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 – prezentacja innowacji pedagogicznych realizowanych przez szkołę, wystawa prac: szkoła orgiami, interaktywna gra edukacyjna.

Dodatkową atrakcją będą warsztaty i stoiska firm branży IT i Stowarzyszenia Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego prezentujące różnorodne rozwiązania dla edukacji:

więcej informacji na stronie SPIDOR

  • wykorzystanie technologii VR (wirtualnej rzeczywistości) z konsolami PlayStation VR, PS4, Sony Interactive Entertainment Polska Sp. z o.o
  • gry strategiczne i symulacyjne: Farming Simulator 17, Regalia of Men and Monarchs, Apocalipsis firmy Ubisoft GMBH Sp. z o.o
  • MindCloud z pokazem warsztatów programowania w grze Minecraft
  • ABC DATA S.A  z pokazem edukacyjnego wykorzystania drukarek 3D

Dla rodziców i nauczycieli nieodpłatne materiały dotyczące bezpiecznego wykorzystania do celów edukacyjnych gier wideo: 

  • Gry video w szkole – podręcznik dla nauczycieli  opracowany przez firmę European Schoolnet
  • Graj bezpiecznie – poradnik dla rodziców